Themes - Twenty Twenty-Five - en to fr translation catalogue (392 entries)

en: #stories
fr: #récits

en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
fr: %s est une entreprise de livraison de fleurs. Basée dans l’UE, notre mission est non seulement de livrer de superbes compositions florales, mais aussi de promouvoir la connaissance et l’enthousiasme autour du magnifique cadeau que sont les fleurs.

en: 0€
fr: 0 €

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
fr: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 États-Unis

en: 20€
fr: 20 €

en: 20€/month
fr: 20 €/mois

en: 30€
fr: 30 €

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
fr: La page est introuvable

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
fr: La page que vous recherchez n’existe pas, ou elle a été déplacée. Veuillez essayer de faire une recherche à l’aide du formulaire ci-dessous.

en: 40€
fr: 40 €

en: A collection of full page layouts.
fr: Une collection de mises en pages pleine page.

en: A collection of post format patterns.
fr: Une collection de compositions de format de publication.

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
fr: Réservation

en: About
fr: À propos

en: About Us
fr: À propos

en: About the book
fr: À propos du livre

en: About the event
fr: À propos de l’évènement

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
fr: Le pueblo d’Acoma, au Nouveau-Mexique, témoigne de la résilience et du patrimoine culturel du peuple acoma.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
fr: Ajouter du texte ou des blocs qui s’afficheront lorsqu’une requête ne renvoie aucun résultat.

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
fr: Image d’une fleur

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
fr: Image d’une personne

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
fr: Image d’une fleur

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
fr: Photo d’une personne

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
fr: Image d’une personne tapant sur une machine à écrire.

en: An elegant addition of home decor collection.
fr: Un ajout élégant à la collection de décoration intérieure.

en: An introduction to African dialects
fr: Une introduction aux dialectes africains

en: Ancient buildings and symbols
fr: Constructions et symboles anciens

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
fr: Cette magnifique compilation présente un éventail diversifié de photographies qui capturent l’essence de différentes époques et cultures, reflétant les styles et perspectives uniques de chaque artiste.

en: Assemble
fr: Rassembler

en: Atlanta, GA, USA
fr: Sète, Hérault, France

en: Australia
fr: Australie

en: Authors
fr: Auteurs/autrices

en: Birds on a lake.
fr: Des oiseaux sur un lac.

en: Black and white flower
fr: Fleur en noir et blanc

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
fr: Photo en noir et blanc mettant l’accent sur une femme et un enfant de loin.

en: Black and white photo of an African woman.
fr: Photo en noir et blanc d’une femme africaine.

en: Black and white photography close up of a flower.
fr: Photographie en noir et blanc en gros plan d’une fleur.

en: Book Image
fr: Image du livre

en: Book Store
fr: Librairie

en: Botany flowers
fr: Fleurs botaniques

en: Brazil
fr: Brésil

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
fr: Rejoindre

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
fr: Rechercher

en: Buy Tickets
fr: Acheter des billets

en: Buy your copy of The Stories Book
fr: Achetez votre exemplaire du livre « Histoires »

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
fr: Disponible en précommande maintenant

en: Cancel anytime
fr: Annuler à tout moment

en: Cancel or pause anytime.
fr: Annuler ou mettre en pause à tout moment.

en: Checkmark
fr: Coche

en: Choose your membership
fr: Choisissez votre adhésion

en: Close up of a red anthurium.
fr: Gros plan sur un anthurium rouge.

en: Close up of two flowers on a dark background.
fr: Gros plan sur deux fleurs sur fond sombre.

en: Close up photo of white flowers on a grey background
fr: Photo en gros plan de fleurs blanches sur un arrière-plan gris

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
fr: Gros plan sur la végétation dans la région du canyon de Malibu

en: Collect
fr: Collecter

[ctx: Color name]
en: Contrast
fr: Contraste

en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
fr: Une belle collection de moments figés dans le temps, avec des photographies de Louis Fleckenstein, Paul Strand et Asahachi Kōno.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
fr: Page sans titre

en: Deliver
fr: Livrer

en: Delivered every week
fr: Livré chaque semaine

en: Designed with %s
fr: Conçu avec %s

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
fr: Filtre Minuit

en: Email
fr: E-mail

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
fr: Épisode 1 : le pueblo d’Acoma avec Pr. Fiona Presley

en: Event
fr: Évènement

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
fr: Organisé sur un week-end, l’événement est structuré autour d’une série d’expositions, d’ateliers et de tables rondes. Les expositions présentent une sélection de photographies mettant en scène des histoires fascinantes de divers endroits du globe, chaque image étant accompagnée de récits détaillés fournissant un contexte et le détail de la signification historique des scènes représentées. Ces photographies sont tirées des archives de photographes de renom, ainsi que de talents émergents, assurant un mélange de perspectives à la fois classiques et contemporaines.

en: Event details
fr: Détails de l’évènement

en: Event image
fr: Image de l’évènement

en: Events
fr: Évènements

[ctx: Example brand name.]
en: Fleurs
fr: Mon Petit Bouquet

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
fr: Du 8 au 10 août 2025

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
fr: Lundi 1er janvier

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
fr: 9h — 11h

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
fr: Salut,

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
fr: @exemple

en: Explore the episodes
fr: Explorez les épisodes

en: FAQs
fr: FAQ

en: Fauna from North America and its characteristics
fr: La faune d’Amérique du Nord et ses caractéristiques

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Flora of Akaka Falls State Park
fr: Flora au parc national Akaka Falls

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
fr: Très très grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fr: Très grande

[ctx: Font size name]
en: Large
fr: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Font size name]
en: Small
fr: Petite

en: Free
fr: Gratuit

en: Free Workshop
fr: Atelier gratuit

en: Free shipping
fr: Livraison gratuite

en: Get a free tote bag.
fr: Recevez un tote bag gratuit.

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
fr: Accédez à une collection soigneusement sélectionnée de moments dans le temps, avec des photographies d’intéret historique.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
fr: Obtenez l’accès à nos articles gratuits et à notre newsletter hebdomadaire.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
fr: Obtenez l’accès à nos articles payants et à notre newsletter hebdomadaire.

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
fr: Obtenez l’accès à notre newsletter payante et un pass limité pour un événement.

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
fr: Obtenez l’accès à notre newsletter payante et à un pass illimité.

en: Get directions
fr: Obtenir l’itinéraire

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
fr: Nouveautés

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
fr: Vous avez des questions ? <br><a href="#" rel="nofollow">N’hésitez pas à nous contacter.</a>

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
fr: Foire aux questions

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
fr: Le livre « Histoires »

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
fr: Le livre « Histoires »

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
fr: Une belle collection de moments figés dans le temps, avec des photographies de Louis Fleckenstein, Paul Strand et Asahachi Kōno.

en: How to get in touch with us
fr: Comment nous contacter

en: Image for service
fr: Image pour le service

en: Image of a book
fr: Image d‘un livre

en: Image of the book
fr: L‘image du livre

en: International editions
fr: Éditions internationales

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
fr: Je suis Asahachi Kōno, un photographe japonais membre du groupe de Los Angeles des portraitistes japonais de Californie. Avant de revenir au Japon, j’ai travaillé sur de la retouche photo.

en: Japan
fr: Japon

en: Join our IRL events.
fr: Rejoignez nos évènements en présentiel.

en: Join our forums.
fr: Rejoignez nos forums.

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
fr: Nom du format de publication

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Let’s hear them.
fr: Écoutons-les.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
fr: Lewis W. Hine a étudié la sociologie avant de déménager à New York en 1901 pour travailler à l’École de culture éthique, où il a commencé à pratiquer la photographie pour améliorer ses méthodes d’enseignement.

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
fr: Comme des fleurs qui s’épanouissent dans des endroits inattendus, chaque histoire se déploie avec beauté et résilience.

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
fr: Tout comme les fleurs qui éclosent dans des endroits inattendus, chaque histoire se déploie avec beauté et résilience, révélant des merveilles cachées.

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
fr: Maintenant

en: Man in hat, standing in front of a building.
fr: Un homme portant un chapeau se tenant face à un immeuble.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
fr: Désolé, mais rien n’a été trouvé. Veuillez réessayer avec d’autres mots-clés.

en: Mexico City, Mexico
fr: Paris, France

en: Month
fr: Mois

en: More posts
fr: Plus de publications

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
fr: Mon nom est Anabelle Bellevue et voici certaines de mes photographies.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
fr: Expert·e

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
fr: Simple

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Newer Posts
fr: Publications plus récentes

en: Next Photo
fr: Photo suivante

en: Older Posts
fr: Publications précédentes

en: Other Posts
fr: Autres publications

en: Our online store.
fr: Notre boutique en ligne.

en: Our services
fr: Nos services

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
fr: Notre petite équipe est composée de personnes motivées et soucieuses du détail, qui ont à cœur la satisfaction de notre clientèle.

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
fr: Une section de foire aux questions avec un titre et une liste de questions et de réponses.

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
fr: Une composition d’introduction avec un titre court, un paragraphe et une image à gauche.

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
fr: Une bannière avec un court paragraphe et deux images affichées dans une mise en page en grille.

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
fr: Une composition de page d’accueil professionnelle

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
fr: Un appel à l’action présentant des images de produits.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
fr: Une section d’appel à l’action avec des liens pour se procurer le livre sur différents sites.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
fr: Une section d’appel à l’action avec des liens pour obtenir le livre dans les lieux les plus populaires.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
fr: Une bannière de couverture pleine largeur qui peut être appliquée à une page ou fonctionner comme une page d’atterrissage unique.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
fr: Une section de bannière pleine largeur avec une grande image d’arrière-plan et un titre surdimensionné.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
fr: Une section de lien dans la bio, prenant toute la largeur et hauteur, avec une image, un paragraphe et des liens sociaux.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
fr: Une section de grille avec différentes catégories.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
fr: Une section de grille avec des photos et un lien vers un profil Instagram.

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
fr: Une grille avec des vidéos.

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
fr: Un entête avec titre, texte et trois colonnes affichant 3 évènements avec leurs images et titres.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
fr: Une section de bannière pour le livre avec une description et un lien de pré-commande.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
fr: Une bannière d’accroche avec un titre centré, un paragraphe et un bouton.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
fr: Une bannière d’accroche avec une image pleine largeur, un titre, un paragraphe court et un bouton.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
fr: Une bannière avec l’image d’une couverture de livre et des liens.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
fr: Une page d’atterrissage pour le livre avec une section d’accroche, des liens de précommande, des lieux, une FAQ et un formulaire d’inscription à la newsletter.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
fr: Une page d’atterrissage pour un évènement avec une section d’accroche, une description, une FAQ et un appel à l’action.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
fr: Une page d’atterrissage pour le podcast avec une bannière d’accroche, une description, des logos, des vidéos en grille et un formulaire d’inscription à la newsletter.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
fr: Un grand titre aligné à gauche avec le nom de la marque mis en avant en gras.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
fr: Un lien dans la page d’atterrissage bio avec un titre, un paragraphe, des liens et une image pleine hauteur.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
fr: Un lien dans la page d’atterrissage biographique avec des liens sociaux, une photo de profil et une brève description.

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
fr: Un format de publication de lien avec une description et un lien mis en avant pour le contenu clé.

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
fr: Une liste d’évènements avec appel à l’action.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
fr: Une liste de publications, sur une colonne, avec l’image mise en avant et la date de publication.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
fr: Une liste de publications, sur 3 colonnes, avec seulement les images mises en avant.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
fr: Une composition pour une page d’atterrissage de CV/Bio.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
fr: Une composition pour la page d’accueil du portfolio.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
fr: Une section pouvant être utilisée comme bannière ou page d’atterrissage pour l’annonce d’un évènement.

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
fr: Une section avec des images superposées et une description.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
fr: Une section avec des dates et heures précises pour un évènement.

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
fr: Une section avec trois colonnes et deux lignes, chacune contenant un témoignage et une citation.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
fr: Une composition de page d’accueil de boutique.

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
fr: Une section réservée aux personnes abonnées mettant en avant les services et offres exclusifs.

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
fr: Un témoignage avec une grande image sur la droite.

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
fr: Tableau de prix encadré à trois colonnes conçu pour mettre en avant les services, descriptions et options de prix.

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
fr: Une section à deux colonnes avec un titre et un paragraphe à gauche, et une image à droite.

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
fr: Un format de publication audio avec une image, un titre, un lecteur audio et une description.

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
fr: Bannière avec description du livre et image associée pour la promotion.

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
fr: Section de contact centrée avec un message bien visible et des liens vers les réseaux sociaux.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
fr: Zone de commentaires avec liste de commentaires, pagination et formulaire de commentaire.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
fr: Section de contact avec une adresse de localisation, un lien vers l’itinéraire et une image de la localisation.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
fr: Section de contact avec liens vers les réseaux sociaux, e-mail et détails sur plusieurs adresses.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
fr: Afficher les photos d’équipe dans une section de services avec une mise en page en grille.

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
fr: Affiche une liste de publications avec le titre et la date.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
fr: Colonnes de pied de page avec logo, titre, slogan et liens.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
fr: Colonnes de pied de page avec titre, slogan et liens.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
fr: Pied de page avec titre du site centré et liens vers les réseaux sociaux.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
fr: Pied de page avec titre et slogan du site centrés.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
fr: Pied de page avec grand titre du site et inscription à la newsletter.

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
fr: Titre masqué pour la page d’accueil et le modèle d’index.

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
fr: Grand titre avec un formulaire de recherche pour une navigation rapide.

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
fr: Liens vers les publications suivante et précédente.

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
fr: Section de tarification avec deux colonnes, offres tarifaires, description et boutons d’appel à l’action.

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
fr: Imprime le nom du format de publication à l’aide de l’API des liaisons de blocs.

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
fr: Répondre à l’invitation pour un événement à venir avec une image de couverture et les détails de l’événement.

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
fr: Présenter la clientèle du podcast avec un titre et une série de logos de marques.

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
fr: Trois colonnes avec images et texte pour mettre en avant les services.

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
fr: Deux colonnes avec témoignages et avatars.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
fr: Conférence de la <a href="#">Professeure Malika Desgranges</a>

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
fr: Hors d’Europe ? Voir les <a href="#" rel="nofollow">versions internationales</a>.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
fr: Je suis Baya, une avocate de droit public basée sur Chambéry. Je suis diplômée de l’Université Grenoble-Alpes.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
fr: Je m’appelle Nora Winslow Keene et je suis avocate engagée au service de l’intérêt public. Résidant à Denver, dans le Colorado, j’ai passé des années à défendre les droits des travailleuses et travailleurs peu représentés. Diplômée de l’université de Stanford, j’ai joué un rôle clé dans l’obtention de protections essentielles pour les salarié·e·s agricoles, garantissant de meilleurs salaires et un meilleur accès aux soins. Mon travail s’est concentré sur la défense de la justice environnementale et l’amélioration de la qualité de vie des communautés rurales. Chaque affaire que je prends en charge est guidée par la conviction que chacun·e mérite dignité et traitement équitable sur son lieu de travail.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
fr: Cette compilation exquise présente un éventail diversifié de photographies qui capturent l’essence de différentes époques et cultures, reflétant les styles et perspectives uniques de chaque artiste. L’imagerie évocatrice de Fleckenstein, l’approche moderniste novatrice de Strand et la documentation méticuleuse de la vie japonaise par Kōno s’entrelacent dans un mélange harmonieux qui célèbre l’art de la photographie. Chaque image du livre « Histoires » est accompagnée de commentaires éclairants, fournissant un contexte historique et révélant les récits derrière les photographies. Cette collection est non seulement un festin visuel, mais aussi un hommage au pouvoir de la photographie pour préserver et narrer les expériences multiformes de l’humanité.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
fr: Nous sommes %s, notre mission est de créer des compositions florales exquises qui ornent non seulement les espaces de vie, mais inspirent également une appréciation plus profonde de la beauté naturelle.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
fr: 2 colonnes avec avatar

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
fr: Mise en page sur 3 colonnes avec 6 témoignages

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
fr: Format audio

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
fr: Bannière avec la description du livre

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
fr: Bannière avec description et grille d’images

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
fr: Page d’accueil de l’entreprise

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
fr: Appel à l’action avec liens vers les livres

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
fr: Appel à l’action avec mise en page en grille avec produits et lien

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
fr: Appel à l’action avec localisations

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
fr: Pied de page centré

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
fr: Pied de page centré avec liens vers les réseaux sociaux

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
fr: Titre centré

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
fr: Liens centrés et liens sociaux

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
fr: Prochainement

[ctx: Pattern title]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
fr: Emplacement et lien du contact

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
fr: Contact, infos et localisation

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
fr: Une avec un grand titre

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
fr: Réservation pour l’événement

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
fr: Programme des événements

[ctx: Pattern title]
en: Events list
fr: Liste d’évènements

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
fr: Évènements, 3 colonnes avec images et titres des évènements

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
fr: FAQ

[ctx: Pattern title]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
fr: Pied de page avec colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
fr: Pied de page avec inscription à la newsletter

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
fr: Grille avec les catégories

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
fr: Grille avec vidéos

[ctx: Pattern title]
en: Header
fr: Entête

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
fr: Entête avec colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
fr: Entête avec titre large

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
fr: Entête et paragraphe avec image à droite

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
fr: Titre et formulaire de recherche

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
fr: Bannière d’accroche du livre

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
fr: Bannière d’accroche podcast

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
fr: Bannière d’accroche, image pleine largeur

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
fr: Bannière, couverture de livre avec liens

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
fr: Titre de blog caché

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
fr: Grille Instagram

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
fr: Introduction avec description alignée à gauche

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
fr: Page d’atterrissage pour un livre

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
fr: Une page d’atterrissage pour un évènement

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
fr: Une page d’atterrissage pour un podcast

[ctx: Pattern title]
en: Link format
fr: Format du lien

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
fr: Lien dans la page d’atterrissage bio avec un titre, un paragraphe, des liens et une image pleine hauteur

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
fr: Lien dans la bio avec profil, liens et des marges externes larges

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
fr: Lien dans la bio avec des marges externes étroites

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
fr: Liste de publications, 1 colonne

[ctx: Pattern title]
en: More posts
fr: Plus de publications

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
fr: Archive du blog d’actualités

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
fr: Accueil du blog d’actualités

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
fr: Boucle de requête du blog d’actualités

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
fr: Résultats de recherche du blog d’actualités

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
fr: Publication unique du blog d’actualités avec colonne latérale

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
fr: Blog d’actualités avec une grille de publications mises en avant

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
fr: Blog d’actualités avec colonne latérale

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
fr: Inscription à la newsletter

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
fr: Publication en décalé sans image mise en avant

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
fr: Images et paragraphe à droite se chevauchant

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
fr: Archive du blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
fr: Accueil du blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
fr: Page de blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
fr: Publications de blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
fr: Résultats de recherche du blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
fr: Publication unique de blog photo

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
fr: Accueil du portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
fr: Nom du format de publication

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
fr: Navigation de publication

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
fr: Publication avec contenu aligné à gauche

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
fr: Section de type affiche

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
fr: Tarifs, 2 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
fr: Tarifs, 3 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
fr: Critique avec grande image à droite

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
fr: Blog aligné à droite, recherche

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
fr: Publication unique alignée à droite

[ctx: Pattern title]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
fr: Services, 3 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
fr: Services, section réservée aux personnes abonnées

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
fr: Services, photos d’équipe

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
fr: Accueil de la boutique

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
fr: Titre court et paragraphe, avec une image à gauche

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
fr: Colonne latérale

[ctx: Pattern title]
en: Written by
fr: Écrit par

en: Patterns
fr: Compositions

[ctx: Phone number.]
en: +1 555 349 1806
fr: 06.39.98.07.38

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
fr: Image d’un champ rempli de fleurs, avec un ciel bleu et un arbre.

en: Photo of a woman worker.
fr: Photo d’une femme au travail.

en: Photography close up of a red flower.
fr: Photographie en gros plan d’une fleur rouge.

en: Picture of a historical building in ruins.
fr: Image d’un édifice historique en ruines.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
fr: Portrait d’une personne tapant à la machine à écrire.

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
fr: « Histoires, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span> »

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
fr: Narration, analyse experte et descriptions vivantes. Le podcast « Histoires » donne vie à l’histoire, la rendant accessible et captivante pour un public mondial.

en: Portrait of a nurse
fr: Portrait d’une infirmière

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
fr: Portrait d’une femme africaine vêtue d’un costume traditionnel, arborant des bijoux décoratifs.

en: Post formats
fr: Formats de publication

en: Post navigation
fr: Navigation des publications

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
fr: Catégories :

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
fr: Étiqueté :

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
fr: Publié par

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
fr: Écrit par

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
fr: par

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
fr: Publié le

en: Previous Photo
fr: Photo précédente

en: Pricing
fr: Tarifs

en: Profile portrait of a native person.
fr: Portrait de profil d’une personne autochtone.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
fr: Est-ce que des versions dédicacées sont disponibles ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
fr: Combien le livre « Histoires » coûtera-t-il ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
fr: De quoi parle le livre « Histoires » ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
fr: Quand est-ce que le livre « Histoires » sortira ?

en: Receive our articles in your inbox.
fr: Recevez nos articles dans votre boîte mail.

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
fr: Tout comme les fleurs qui éclosent dans des endroits inattendus, chaque histoire se déploie avec beauté et résilience, révélant des merveilles cachées.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
fr: Racontez votre histoire

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
fr: Tout comme les fleurs qui éclosent dans des endroits inattendus, chaque histoire se déploie avec beauté et résilience, révélant des merveilles cachées.

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA</sub>
fr: Jeanne Desmoulins <br /><sub>Rennes, Bretagne</sub>

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL</sub>
fr: Camille Sanzot <br><sub>Brioude, Auvergne</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
fr: « Qualité et soin exceptionnels. J’adore tous vos produits. »

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
fr: « Produit et service client exceptionnels ! »

[ctx: Search form label.]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
fr: Saisissez ici…

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop now
fr: Acheter maintenant

en: Sign up to get daily stories
fr: Inscrivez-vous pour recevoir des histoires quotidiennes

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
fr: Des smartphones capturant un pré sauvage de fleurs avec des arbres

en: Social media
fr: Réseaux sociaux

en: Something great is coming soon
fr: Une grande nouveauté arrive bientôt

[ctx: Space size name]
en: Large
fr: Grand

[ctx: Space size name]
en: Regular
fr: Normal

[ctx: Space size name]
en: Small
fr: Petit

[ctx: Space size name]
en: Tiny
fr: Minuscule

[ctx: Space size name]
en: X-Large
fr: Très grand

[ctx: Space size name]
en: X-Small
fr: Très petit

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
fr: Énorme

en: Starting at%s/month
fr: À partir de %s/mois

en: Stories
fr: Histoires

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
fr: Après-midi

[ctx: Style variation name]
en: Display
fr: Affichage

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
fr: Fin de journée

[ctx: Style variation name]
en: Evening
fr: Soir

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
fr: Minuit

[ctx: Style variation name]
en: Morning
fr: Matin

[ctx: Style variation name]
en: Noon
fr: Midi

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
fr: Forme de pilule

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
fr: Sous-titre

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
fr: Lever du soleil

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
fr: Crépuscule

en: Subscribe
fr: S’abonner

en: Subscribe on your favorite platform
fr: Abonnez-vous sur votre plateforme préférée

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
fr: Abonnez-vous pour être informé·e lorsque notre site sera prêt.

en: Subscribe to get unlimited access
fr: Inscrivez-vous pour obtenir un accès illimité

en: Sunflowers
fr: Tournesols

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Tailored to your needs
fr: Adapté à vos besoins

en: Tell your story
fr: Racontez votre histoire

[ctx: Template part name]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
fr: Pied de page avec colonnes

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
fr: Pied de page avec newsletter

[ctx: Template part name]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
fr: Entête avec grand titre

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
fr: Colonne latérale

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
fr: Témoignages

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
fr: Témoignages

en: The Acropolis of Athens.
fr: L’Acropole d’Athènes.

en: The Latest
fr: Les dernières

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
fr: Le livre « Histoires » sera disponible chez ces détaillants internationaux.

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
fr: Le livre « Histoires », belle collection de moments figés dans le temps mettant en avant des photographies de Louis Fleckenstein, Paul Strand et Asahachi Kōno, est disponible en précommande

en: The Stories Podcast
fr: Le podcast « Histoires »

en: The Stories Podcast is sponsored by
fr: Le podcast « Histoires » est spnsorisé par

en: The business location
fr: L’adresse de l’entreprise

en: Themes
fr: Thèmes

en: These are some of the upcoming events
fr: Voici quelques-uns des évènements à venir

en: These are some of the upcoming events.
fr: Voici quelques-uns des évènements à venir.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
fr: Ce que vous ne saviez pas sur les profondeurs de l‘océan

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
fr: Cet évènement immersif célèbre l’expérience humaine universelle à travers les prismes de l’histoire et de la filiation, mettant en avant une diversité de photographes dont les œuvres saisissent l’essence de différentes cultures et époques historiques.

en: Thornville, OH, USA
fr: Briançon, Hautes-Alpes, France

en: Top Categories
fr: Catégories principales

en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
fr: Twenty Twenty-Five met l’accent sur la simplicité et la polyvalence. Il offre des options de design flexibles, grâce à une grande variété de compositions pour différents types de pages, tels que les pages services et les pages d’atterrissage. Un thème idéal pour créer des blogs personnels, des portfolios professionnels, des magazines en ligne ou des sites d’entreprise. Ses modèles de pages s’adaptent à différents styles de blog, qu’il s’agisse de mise en pages basées sur des textes ou à l’inverse centrées sur beaucoup d’images. En outre, il prend en charge la typographie internationale et de nombreuses palettes de couleurs, garantissant ainsi l’accessibilité et la personnalisation pour les utilisateurs et utilisatrices du monde entier.

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Upcoming events
fr: Évènements à venir

en: View of the deep ocean.
fr: Vue des profondeurs de l’océan.

en: View plans
fr: Voir les offres

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
fr: Rendez-vous au 123 Example St., Manhattan, NY 10300, États-Unis

en: What are you looking for?
fr: Que recherchez-vous ?

en: Woman on beach, splashing water.
fr: Femme sur la plage, éclaboussant l’eau.

en: Written by
fr: Écrit par

en: example@example.com
fr: exemple@exemple.com

en: https://wordpress.org
fr: https://fr.wordpress.org

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
fr: https://fr.wordpress.org/themes/twentytwentyfive/

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
fr: Petit arbre de totara sur la crête au-dessus de Long Point

en: in
fr: dans

en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress
